Náhodný výber z galérie

Dnes je nedeľa, 28.4.2024, 6:28:38

Odoslať stránku e-mailom

OP EVSEÚ

Občianskemu združeniu Miestna akčná skupina Strážovské vrchy bola schválená žiadosť o nenávratný finančný príspevok Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.

Prijímateľ:                Miestna akčná skupina Strážovské vrchy, M.R. Štefánika 4,

914 51 Trenčianske Teplice

Názov projektu:      Skvalitnenie systémov a optimalizácia procesov verejnej správy                                        v členských obciach Miestnych akčných skupín Strážovské vrchy,                                      Naše Považie a Inovec

Výška poskytnutého NFP:     131 631,69 Eur

Zapojené MAS:        MAS Strážovské vrchy, MAS Naše Považie, MAS Inovec

Miesto realizácie projektu:    Aktivity projektu budú realizované celkom v 74 obciach.

MAS Strážovské vrchy (18 obcí) Trenčianska Teplá, Trenčianske Teplice, Omšenie, Dolná Poruba, Uhrovec, Žitná-Radiša, Uhrovské Podhradie, Omastiná, Kšinná, Miezgovce, Horné Naštice, Čierna Lehota, Krásna Ves, Slatina nad Bebravou, Slatinka nad Bebravou, Šípkov, Timoradza, Trebichava

MAS Inovec (8 obcí) Krivosúd-Bodovka, Mníchova Lehota, Opatovce, Selec, Soblahov, Trenčianske Stankovce, Trenčianska Turná, Veľké Bierovce

MAS Naše Považie (48 obcí) Púchov, Beluša, Bodiná, Brvnište, Čelkova Lehota, Dohňany, Dolná Breznica, Dolná Mariková, Dolné Kočkovce, Dolný Lieskov, Domaniža, Ďurďové, Hatné, Horná Breznica, Horná Mariková, Horný Lieskov, Horovce, Jasenica, Klieština, Kostolec, Kvašov, Lazy pod Makytou, Lednica, Lednické Rovne, Lúky, Lysá pod Makytou, Malé Lednice, Mestečko, Mojtín, Nimnica, Papradno, Plevník-Drienové, Počarová, Podskalie, Prečín, Pružina, Sádočné, Slopná, Streženice, Stupné, Sverepec, Udiča, Visolaje, Vrchteplá, Vydrná, Záriečie, Záskalie, Zubák

Dátum realizácie:         05/2018 – 10/2019

Východisková situácia:

Riadenie systémov, procesov a politík samospráv zákonom a fungovanie samospráv v menších obciach  súčasnosti  podľa skúseností a angažovanosti starostov a pracovníkov. Nedostatok skúseností, odborných a finančných zdrojov pre implementáciu moderných trendov vo verejnej správe.

Cieľ:

Analýza súčasného stavu, porovnanie jednotlivých modelov,  porovnanie so zahraničnými modelmi, návrh riešenia „šitého na mieru“. Chápanie otvorenej a transparentnej samosprávy, potreba systémového riešenia daných problémov v 74 členských obciach.

Aktivity:

1. Procesy, systémy a politiky v samosprávach na území miestnych akčných skupín MAS Strážovské vrchy, MAS Naše Považie, MAS Inovec

Analýza kompetencií obcí s dôrazom na ich skvalitnenie a optimalizáciu v oblastiach základného školstva, sociálnych vecí, starostlivosti o komunikácie, komunálny odpad, finančného zdravia samospráv, organizácie verejnoprospešných aktivít, stavebného konania, bezpečnosti a cestovného ruchu (oblasti ovplyvnené mierou nákladov v rámci rozpočtu obcí, dopadu na každodenný život ich obyvateľov). Aktivita je zameraná na optimalizáciu procesov, zavádzanie kvalitnejších systémov a tvorbu lepších verejných politík v definovaných oblastiach. Aktivita zahŕňa monitoring, hodnotenie a návrh riešení.

2. Znižovanie korupcie vo verejnej správe na území miestnych akčných skupín MAS Strážovské vrchy, MAS Naše Považie a MAS Inovec – Otvorená samospráva

Aktivita zameraná na zamedzenie korupcie a podporu transparentnosti vo verejnom sektore (monitoring korupčného správania vo verejnej správe, hodnotenie transparentnosti procesov tvorby a implementácie verejných politík, návrh antikorupčných nástrojov a nástrojov na sprístupňovanie dokumentov a dát širokej verejnosti v rámci podpory otvoreného vládnutia.

Cieľová skupina:

1. Skupina zapojená do realizácie – primátori, starostovia, zamestnanci miest a obcí. Aktívne sa podieľajú na aktivite.

2. Skupina profitujúca z realizácie – občania, ktorí budú môcť využívať výhody modernej samosprávy.

Výstupy z 1. aktivity:

Realizácia 2 konferencií, analýza súčasného stavu systémov, procesov a politík v zapojených samosprávach, dokumenty (Správa z monitoringu, Hodnotenie/analýza súčasného stavu, Návrhy riešení).

Výstupy z 2. aktivity:

Realizácia 2 konferencií, analýza súčasného stavu transparentnosti a korupčného správania vo verejnej správe v zapojených obciach, dokumenty (Správa z monitoringu, Hodnotenie/analýza súčasného stavu, Návrhy riešení)

TENTO PROJEKT JE PODPORENÝ Z EURÓPSKEHO SOCIÁLNEHO FONDU

Informácie o operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na www.reformuj.sk.

Tlačová správa OP EVS MAS 1 - TU

Tlačová správa OP EVS MAS 2 - TU