Obsah
Miestne akčné skupiny realizovali jedinečný projekt:
„Skvalitnenie systémov a optimalizácia procesov verejnej správy v členských obciach MAS Strážovské vrchy, Naše Považie a Inovec“.
Miestne akčné skupiny Strážovské vrchy, Naše Považie a Inovec (všetky z územia Trenčianskeho kraja) realizovali v priebehu rokov 2018 a 2019 spoločný projekt s názvom „SKVALITNENIE SYSTÉMOV A OPTIMALIZÁCIA PROCESOV VEREJNEJ SPRÁVY V ČLENSKÝCH OBCIACH MAS STRÁŽOVSKÉ VRCHY, NAŠE POVAŽIE A INOVEC“. Jednalo sa o jedinečný projekt svojho druhu, nakoľko sa do projektu zapojilo 74 samospráv z územia zapojených miestnych akčných skupín, no okrem nich boli oslovení aj podnikatelia a občania z daných obcí. Projekt ako taký monitoroval, analyzoval a ponúkol nové riešenia v dvoch základných oblastiach. Jednak v oblasti samotného riadenia procesov samospráv v zapojenom území, ale aj v oblasti zvýšenej transparentnosti a otvorenejšej samosprávy. Odbornú záštitu nad projektom prevzal ďalší z partnerov projektu a to Katedra politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Samotná realizácia spočívala v množstve pracovných sedení, workshopov, okrúhlych stolov a zberu údajov od zapojených samospráv, starostov a primátorov, prieskumov a dotazníkov od občanov a podnikateľov žijúcich a pôsobiacich na monitorovanom území. Následne boli dané údaje odborne spracované a boli vypracované analýzy pre obe sledované oblasti. Výstupy z analytickej časti projektu boli opätovne prediskutované jednak so zástupcami samospráv, tak aj s predstaviteľmi podnikateľov a občanov zapojeného územia. Na základe ich postrehov a pripomienok, ako aj na základe vlastného prieskumu a analýz, bola vypracovaná všeobecná metodika a odporúčací materiál pre zefektívnenie procesov verejnej správy a vytvorenie priestoru pre jej otvorenejšie a transparentnejšie riadenie. Daný materiál bol predstavený na záverečnej konferencii projektu konanej v októbri 2019 v Dohňanoch. Počas danej konferencie boli taktiež predstavené existujúce a pripravované podporné produkty pre moderné samosprávy (napr. Smart cities, Smart villages, Sociálne podniky...).
Projekt svojimi výstupmi ponúka jedinečné analýzy systémov riadenia samospráv na Slovensku z rôznych pohľadov (veľkosti, počtu obyvateľov, počtu zamestnancov...), ako aj možné riešenia pre zefektívnenie daných procesov a zvýšenie transparentnosti riadenia samospráv. Daný unikátny výskum ponúka však okrem pohľadu na samosprávu zo zreteľom na zefektívnenie aj pohľad občanov a obyvateľov na problematiku transparentnosti a korupcie jednak v samosprávach, ale aj v celoslovenskom merítku.
Projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu, operačného programu Efektívna verejná správa a samotné výstupy, analytické a metodické materiály sú zverejnené na stránkach zapojených miestnych akčných skupín.