Obsah
Členskými obcami sú obce troch mikroregiónov - Tepličky, Podhoria, Uhrovskej doliny.
Spoločne tvoria Miestnu akčnú skupinu Strážovské vrchy.
Mikroregión Teplička ...
.. sa nachádza v lone krásnych Strážovských vrchov a je tvorený Trenčianskou Teplou, Trenčianskymi Teplicami, Omšením a Dolnou Porubou.
V mikroregióne žije cca 11 000 obyvateľov. Názov sa viaže na potok Teplička, ktorý preteká územím mikroregiónu. Popri potoku sa tiahne Trenčiansko–teplická kotlina.
Mikroregión Teplička poskytuje viacero príležitostí na turistiku, relax a oddych. V bezprostrednom okolí je vybudovaných množstvo turistických chodníkov. Vyhľadávané sú tiež svetoznáme kúpele v meste Trenčianske Teplice, nevšedná architektúra prezliekarne bazéna Sina v originálnom maurskom štýle s názvom Hammam a kúpeľný park s rozlohou 18 ha.
Pre fanúšikov železníc je sprístupnená unikátna úzkorozchodná elektrická železnica, ktorá viac ako 100 rokov spájala uzol Trenčianska Teplá a Trenčianske Teplice. V súčasnosti je využívaná pri rôznych príležitostiach a oslavách. Taktiež Vás môže zaujať národná rezervácia Omšenská baba a iné turisticky atraktívne lokality ako sú napríklad Baske a Homôľka.
Mikroregión Uhrovská dolina ...
....tvorí sedem obcí, ktoré Vás radi privítajú v malebnom úpätí Strážovských vrchov, kde žije takmer 3000 obyvateľov. Sú to obce Uhrovec, Žitná – Radiša, Uhrovské Podhradie, Omastiná, Kšinná, Miezgovce a Horné Naštice.
Územie mikroregiónu ponúka množstvo možností na rekreáciu, kultúrne a historické aktivity. Obce mikroregiónu sú výnimočné svojou ľudovou architektúrou a krásou prírody, o čom je možné sa presvedčiť na miestnych turistických chodníkoch a cyklotrasách. Niektoré z nich Vás privedú až k zrúcanine Uhrovského hradu a na známy vrch Rokoš (1010 m n.m.)
Obec Uhrovec sa môže pochváliť hneď dvoma významnými rodákmi, ktorí bezpochyby významne zasiahli do života a formovania slovenského národa a štátnosti Ľudovítom Štúrom, zakladateľom spisovnej slovenčiny, ktorý sa narodil v Uhrovci v roku 1815 a veľkým Európanom, významným Slovákom Alexandrom Dubčekom, narodeným v roku 1921. Zaujímavosťou je, že obidvaja sa narodili v tom istom dome, ktorý bol v roku 1965 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Počas celého roka ponúka mikroregión bohatý kultúrny program. Počas celého roka sú pripravované rôzne výstavy, súťaže a samozrejme tradičné podujatia ako fašiangy, stavanie mája, ktoré neodškriepiteľne patria do každej rázovitej obce s ľudovou kultúrou.
Mikroregión Podhorie...
...kto ho raz navštívi, ten si ho zamiluje. Tvoria ho predovšetkým príjemní ľudia žijúci v lone prekrásnej prírody. Spoločenstvo obcí mikroregiónu Podhorie bolo zaregistrované 17.01.1996.
Mikroregión sa rozprestiera v severnej časti okresu Bánovce nad Bebravou na hornom toku rieky Bebravy. Väčšia časť územia zaberá južnú časť Strážovských vrchov, menšia na juhozápade Podhoria Bánovskú pahorkatinu. Tvorí ho 11 katastrov obcí z toho členmi MAS Strážovské vrchy sú obce Čierna Lehota, Krásna Ves, Slatina nad Bebravou, Slatinka nad Bebravou, Šípkov, Timoradza, Trebichava.
Mikroregión sa pýši piatimi prírodnými rezerváciami: Kňaží stôl, Ľutovský Drieňovec, Smradľavý vrch, Udrina, Žrebíky, dvoma prírodnými pamiatkami: Stará Bebrava a Jaskyňa Dúpna diera. Na chránený strom “Rákocziho dub” sa vzťahuje legenda, podľa ktorej mal pod nim svoj stan František Rákoczi na prelome 17.-18. storočia.
Ďalšou vzácnosťou tohto územia je dávnejšie otvorený náučný chodník Slatinským krasom. Náučný chodník v dĺžke 12 km začína v Krásnej Vsi a končí v Slatine nad Bebravou a nedávno otvorený náučný chodník v Čiernej Lehote pod názvom Hrádok-Rohatá skala
Rieka Bebrava, ktorá pramení pod vrchom Záhradčie, preteká okrem Trebichavy všetkými obcami Podhoria. V minulosti bola zdrojom obživy pre obyvateľov. Okrem množstva rýb poskytovala svoju energiu kolesám mlynov, ktoré boli v každej obci. Oblasť Podhoria bola v minulosti tiež známa pestovaním ovocia.